Inapoi

Ujpesti TE – Steaua Rangers 5-6: Victorie cu emotii

Sâmbătă, 22 octombrie 2011 (26482 afisari)

Steaua Rangers a invins in deplasare la limita, cu scorul de 6-5, echipa maghiara Ujpesti TE, intr-un meci cu final nerecomandat cardiacilor.

Miza partidei a fost una destul de mare, Ujpesti TE fiind absolut hotarata sa castige pe teren propriu punctele necesare pentru a apropia ocupanta ultimului loc in Liga Mol de restul plutonului, asa cum titra si site-ul federatiei maghiare de hochei inaintea partidei.

Pe de alta parte, Steaua Rangers a plecat in Ungaria cu aceeasi  hotarare de a recupera cat mai multe din punctele pierdute intr-un debut de sezon anevoios.

Partida a inceput sub aceste auspicii, cu fiecare din echipe incercand sa preia ostilitatile. Dupa aproape jumatate de repriza de tatonare, suedezul Martin Persson a deschis scorul pentru militari. Replica maghiarilor a venit imediat, prin golul inscris de Pichler 30 de secunde mai tarziu. Georgescu si Butochnov au dus apoi Steaua Rangers in avantaj de 2 goluri, dar scorul primei reprize a fost stabilit de Jankovics: 2-3, cu un gol diferenta in favoarea stelistilor.

Repriza a doua a fost una dificila, cu numeroase ocazii dar si cu multa indarjire, tabela de scor ramanand neschimbata.

Ultimul act a adus pe gheata doua echipe hotarate sa dea totul pentru victorie. Orgoliul militarilor s-a regasit in cele doua goluri din primele patru minute ale reprizei, marcate de Pascaru si Nicolescu, care au marit avantajul pe tabela in favoarea oaspetilor. La 5-2 in ultima repriza parea ca nimic nu mai poate impiedica victoria stelistilor, dar nu a fost deloc asa. Pe fondul usoarei relaxari au inceput sa apara si greselile. Dupa doua goluri inscrise de gazde in minutele 46 si 53, ultimul in superioritate, a venit “bomba” din minutul 55: golul lui Szajbert inscris in inferioritate, care a aruncat tribunele in aer si a relansat partida.

Ultimele 5 minute au fost de foc, cu o echipa gazda revenita la 5-5 de la 5-2, beneficiind astfel de un puternic avantaj psihologic. Cu eliminarea lui Stefan Bogdan in minutul 57 parea ca sortii se indreapta repede spre un deznodamant fericit pentru gazde si nefericit pentru stelisti. Cu un ultim efort, militarii s-au aparat insa eroic in inferioritate si, cu doar cateva secund inainte de expirarea eliminarii, suedezul Martin Persson a redus tribunele la tacere si le-a stricat calculele maghiarilor, inscriind in minutul 59 golul victoriei steliste.

Urmatorul meci in deplasare se va disputa duminica, 23 octombrie, in compania echipei Ferencvarosi TC, o confruntare care se anunta foarte dificila. Ambele meciuri anterioare dintre cele doua echipe au fost castigate de maghiari, unul disputandu-se in Ungaria, celalalt la Miercurea-Ciuc. Din lotul stelistilor lipseste in continuare Evgeny Pisarenko, accidentat.