Inapoi

Steaua Rangers-Sport Club Miercurea Ciuc 4-2, intr-un meci cu scantei

Sâmbătă, 13 august 2011 (15295 afisari)

Steaua Rangers a debutat cu dreptul in prima confruntare din cadrul Cupei Brasov la hochei pe gheata, desfasurata vineri, 12 august a.c., invingand echipa Sport Club M.Ciuc cu scorul de 4-2 (pe reprize 1-1, 1-0, 2-1).

A fost, cum era de asteptat intre cele doua mari rivale din hocheiul romanesc, un meci al orgoliilor si ambitiilor. Orgoliul ciucanilor, pe deoparte, cu o carte de vizita perfecta in ultimele sezoane si cu stranieri de mare valoare adusi in echipa si ambitia stelistilor, de cealalta parte, cu o echipa tanara formata in ultimii ani, care doreste sa se ridice din ce in ce mai mult la nivelul performantei generatiei anterioare.

Tensiunile si duritatile s-au facut simtite inca din debutul meciului, mai ales dupa ce Sport Club a reusit deschiderea scorului in minutul 2, prin Papp. Jocul a curs insa spectaculos de la o poarta la alta, atacurilor consistente ale ciucanilor, oprite de multe ori in ultima instanta de portarul Catrinoi, stelistii raspunzand cu actiuni la fel de incisive si periculoase. La capatul uneia dintre ele, stelistul Mihai Georgescu a reusit sa aduca egalarea, in minutul 8, stabilind astfel si scorul la pauza.

Repriza a doua a fost una echilibrata, in care militarii au reusit sa mai puncteze o data prin golul inscris de tanarul Ciprian Tapu: 2-1 in minutul 13 al reprizei. Repriza a treia a inceput pe un fond de nervozitate a ciucanilor si de atacuri furibunde pe poarta lui Catrinoi. Stelistii nu s-au lasat insa impresionati de jocul dur al adversarilor si au continuat sa caute poarta slovacului Kozuch, pe care au mai strapuns-o de doua ori prin reusitele lui Butochnov (min.7) si a lui Stefan Bogdan (min.12), ridicand scorul la 4-1 pentru Steaua Rangers. Sport Club a reusit sa reduca din diferenta doua minute mai tarziu printr-un gol semnat de
slovacul Hurtaj, 4-2.

In acelasi minut 14 au explodat si tensiunile acumulate pe tot parcursul meciului: ciucanul Molnar a cautat o lovitura cu crosa la cap asupra lui Evgeny Pisarenko, manerul acesteia oprindu-se in vizorul de plexiglas al castii. Tot harghiteanul a fost cel care a provocat si bataia la aceasta faza din care in cele din urma a iesit cat se poate de sifonat. Incercand sa forteze egalarea, ciucanii au scos portarul in ultimele doua minute ale partidei. Cei care puteau insa profita de aceasta mutare au fost tot stelistii, care au trecut de doua ori pe langa majorarea scorului prin capitanul echipei Ioan Timaru, pucul ratand o data spatiul portii goale, iar a doua oara nimerind bara.

Astfel partida s-a incheiat cu un meritat 4-2 in favoarea militarilor, ceea ce pentru multi a constituit o surpriza, iar pentru echipa stelista doar o confirmare fireasca a ambitiilor tinerei generatii si a unei  pregatiri draconice efectuate in vara.

In cea de-a doua zi a turneului Steaua va intalni echipa gazda Corona Fenestela Brasov sambata, 13 august 2011, incepand cu ora 18.00. Meciul se anunta unul dificil, atat prin transferurile anuntate de echipa de  sub Tampa, cat si datorita oboselii acumulate in partida de astazi.